HTML5: nedir?

Steve Jobs , iOS cihazlarda Flash’a izin vermeyi reddettiğinde , HTML5’in Flash’ın yaptığı her şeyi yapabileceğini savundu.

Tamamen dürüst değildi, gerçeklik bozulma alanı o gün güçlüydü ama sonuçta Apple kazandı ve Adobe yapmadı; Web’i dönüştüren, Flash değil HTML5 teknolojisidir. Peki tam olarak nedir ve bizden ne istiyor?

HTML5 nedir?

HTML5, web sayfalarını açıklayan kod olan Köprü Metni Biçimlendirme Dili’nin en son sürümüdür. Aslında üç çeşit kod: Yapıyı sağlayan HTML; Sunuma özen gösteren Basamaklı Stil Sayfaları (CSS); ve JavaScript, işlerin gerçekleşmesini sağlar.

HTML5 hakkında bu kadar harika olan nedir?

HTML5, tarayıcı eklentileri gibi ek yazılımlara ihtiyaç duymadan çevrimiçi olarak yapmak istediğiniz hemen hemen her şeyi sunmak için tasarlanmıştır. Animasyondan uygulamalara, müzikten filmlere kadar her şeyi yapar ve ayrıca tarayıcınızda çalışan inanılmaz derecede karmaşık uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir.

Fazlası var. HTML5 tescilli değildir, bu nedenle kullanmak için telif ücreti ödemeniz gerekmez. Ayrıca platformlar arası, yani bir tablet veya akıllı telefon, netbook, dizüstü bilgisayar veya ultrabook veya Smart TV kullanmanızın önemi yoktur: tarayıcınız HTML5’i destekliyorsa, kusursuz bir şekilde çalışması gerekir. Kaçınılmaz olarak, bundan biraz daha karmaşıktır. Birazdan daha fazlası.

HTML5 ne yapar?

HTML’nin basit bir sayfa düzenini zar zor işleyebilmesi nedeniyle çok yol kat ettik. HTML5, internete bağlı olmadığınızda hala çalışan web uygulamalarını yazmak için kullanılabilir; web sitelerine fiziksel olarak nerede olduğunuzu söylemek; yüksek tanımlı videoyu işlemek için; ve olağanüstü grafikler sunmak.

HTML5 ne zaman bitecek?

HTML5 gelişen bir standarttır, bu yüzden ne zaman biteceği hakkında konuşmak biraz yanıltıcıdır.

Önemli olan, HTML’nin yukarıda belirtilen coğrafi konum, web uygulamaları, video ve grafikler gibi özelliklerinin, tarayıcınız desteklemesi koşuluyla şimdi kullanılabilmesidir.

Bir HTML5 tarayıcısına ihtiyacım var mı?

Muhtemelen zaten bir tane var. Tüm büyük ad tarayıcıları – Internet Explorer, Edge, Firefox, Chrome, Safari ve Opera, Mobil Safari ve Android tarayıcısı – HTML5’i destekler, ancak hepsi aynı şeyleri desteklemez.

Firefox, kısa bir süre sonra Chrome ve Safari ile genellikle en geniş HTML5 özellikleri seçimini destekler, ancak dediğimiz gibi HTML5, gelişen bir standarttır ve her tarayıcının en son sürümlerini temelleri kapsamaktan daha fazladır. Tarayıcı desteği hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, mükemmel Caniuse.com neyin neyi desteklediğinin ayrıntılı bir dökümünü sunar.

HTML5 videonun sorunu nedir?

HTML5 standardı videoyu destekler, ancak ne yazık ki kimse hangi formatları destekleyeceğini kabul edemez – bu da farklı tarayıcıların farklı HTML5 video formatlarını desteklediği anlamına gelir.

Üç ana seçenek vardır: Her tarayıcı çubuğu Internet Explorer tarafından desteklenen Ogg Theora (Safari desteği manuel kurulum gerektirir); Firefox dışındaki herkes tarafından desteklenen H.264; ve her şey tarafından desteklenen VP8 / WebM (Safari ve IE manuel kurulum gerektirmesine rağmen).

HTML5, Flash ve Silverlight’ın yerini alacak mı?

Bazı şekillerde zaten var: iOS cihazları Flash’ı çalıştırmıyor ve birçok video web sitesi ya Flash’tan HTML5 videosuna taşındı ya da en azından bir seçenek olarak HTML5’i sundu. Ancak HTML5, kopyalamayı önlemek için dijital haklar yönetimi (DRM) teknolojisini içermediğinden, birçok içerik sahibi Flash veya Silverlight gibi özel, DRM dostu biçimleri tercih eder. Örneğin, İngiltere video sitesi LoveFilm Flash’ı bırakıyor – ancak HTML5 yerine Silverlight’a taşınıyor.

Adobe, mobil cihazlar için Flash Player geliştirmeyi durduracağını açıklasa da Flash , yalnızca video göstermekten çok daha fazlası için kullanılır , bu yüzden acele etmeden bir yere gitmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir