JavaScript Nedir?

JavaScript (js), çeşitli web siteleri tarafından web sayfalarını kodlamak için kullanılan hafif bir nesne yönelimli programlama dilidir. Bir HTML belgesine uygulandığında web sitelerinde dinamik etkileşim sağlayan yorumlanmış, tam teşekküllü bir programlama dilidir. 1995 yılında Netscape Navigator tarayıcısındaki web sayfalarına program eklemek için tanıtıldı. O zamandan beri, diğer tüm grafik web tarayıcıları tarafından benimsenmiştir. JavaScript ile kullanıcılar, sayfayı her seferinde yeniden yüklemeden doğrudan etkileşim kurmak için modern web uygulamaları oluşturabilir. Geleneksel web sitesi çeşitli etkileşim şekilleri ve basitlik sağlamak için js kullanır.

Bununla birlikte, JavaScript’in Java programlama dili ile bağlantısı yoktur. Bu ad, Java’nın pazarda popülerlik kazandığı zamanlarda önerildi ve sağlandı. Web tarayıcılarına ek olarak, CouchDB ve MongoDB gibi veritabanları, komut dosyaları ve sorgu dili olarak JavaScript kullanır.

JavaScriptin Özellikleri

JavaScript’in özellikleri aşağıdakiler gibidir :

 • Tüm popüler web tarayıcıları, yerleşik yürütme ortamları sağladığı için JavaScript’i destekler.
 • JavaScript, C programlama dilinin sözdizimini ve yapısını izler. Böylece, yapılandırılmış bir programlama dilidir.
 • JavaScript, belirli türlerin dolaylı olarak yayınlandığı (işleme bağlı olarak) zayıf yazılan bir dildir.
 • JavaScript, kalıtım için sınıfları kullanmak yerine prototipleri kullanan nesne tabanlı bir programlama dilidir.
 • Hafif ve yorumlanmış bir dildir.
 • Büyük / küçük harfe duyarlı bir dildir.
 • JavaScript, Windows, macOS vb.Dahil olmak üzere çeşitli işletim sistemlerinde desteklenebilir.
 • Web tarayıcıları üzerinden kullanıcılara iyi kontrol sağlar.

JavaScriptin Geçmişi

1993 yılında ilk popüler web tarayıcısı Mosaic ortaya çıktı. In 1994 yılı , Netscape tarafından kurulmuştur Marc Andreessen . Web’in daha dinamik olması gerektiğini fark etti. Böylece, web tasarımını tasarımcılar ve yarı zamanlı programcılar için kolaylaştırmak için HTML’ye bir ‘tutkal dilinin’ sağlandığına inanılıyordu. Sonuç olarak, 1995 yılında şirket, Scheme programlama dilini uygulamak ve tarayıcıya yerleştirmek isteyen Brendan Eich’i işe aldı . Ancak, Brendan başlamadan önce şirket Sun Microsystems ile birleştiWeb teknolojileri ve platformları üzerinden Microsoft ile rekabet edebilmesi için Navigator’a Java eklemek için. Şimdi iki dil vardı: Java ve betik dili. Ayrıca, Netscape kodlama diline Java’nınkine benzer bir ad vermeye karar verdi. ‘Javascript’e yol açtı. Son olarak, Mayıs 1995’te Marc Andreessen, Javascript’in ilk kodunu ‘ Mocha ‘ olarak adlandırdı . Daha sonra pazarlama ekibi adı ‘ LiveScript ‘ ile değiştirdi . Ancak, ticari marka nedenleri ve diğer bazı nedenlerden dolayı, Aralık 1995’te, dil nihayet ‘JavaScript’ olarak yeniden adlandırıldı. O andan itibaren JavaScript ortaya çıktı.

JavaScript Uygulaması

JavaScript etkileşimli web siteleri oluşturmak için kullanılır.

 • İstemci tarafı doğrulaması,
 • Dinamik açılır menüler,
 • Tarih ve saati görüntüleme,
 • Açılır pencereleri ve iletişim kutularını görüntüleme (uyarı iletişim kutusu, onaylama iletişim kutusu ve bilgi istemi iletişim kutusu gibi),
 • Saatleri görüntüleme vb.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir