HTML5 Yerel Depolama (Local Storage)

HTML5 yerel depolama alanı, Web Depolama (local storage) uygulaması programlama arabiriminin bir bileşenidir.
Web sayfalarının adlandırılmış anahtar / değer çiftlerini yerel olarak bir istemcinin Web tarayıcısında depolaması için kullanılan bir yöntemdir. Çerezlere benzer şekilde, bu kaydedilmiş veriler vardır – bir tarayıcı sekmesini kapatsanız, mevcut bir web sitesinden uzaklaşsanız, bir tarayıcı sekmesinden çıksanız veya bir ana tarayıcıyı kapatsanız bile Çerezlerin aksine, bu veriler manuel olarak gönderilmedikçe uzak Web sunucusuna taşınmaz.
HTML5 yerel depolaması yerel olarak Web tarayıcılarına entegre edildiğinden, üçüncü taraf tarayıcı eklentileri olmadan kullanılabilir. HTML5 spesifikasyonlarında açıklanmıştır.

Yerel depolama, temel olarak aynı etki alanından HTML sayfalarındaki verileri depolamak ve almak için kullanılır. Bir tarayıcı yeniden başlatıldıktan sonra bile, veriler aynı etki alanındaki tüm pencerelerden kurtarılabilir. Bu tür depolama, Web uygulamaları için çok sayıda seçenek sunar.

Firefox 3.5+, Internet Explorer 8.0+, Chrome 4.0+, Safari 4.0+, Mobil Safari (iPhone / iPad), Opera 10.5+ ve Android 2.0+ gibi tarayıcılar HTML5 yerel depolamayı destekler.

İlginizi çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir