.NET Core vs .NET Framework: Arasında ki fark nedir ?

Sadece 4 dakikanızı ayırarak .Net Core ile .Net Framework arasındaki farkları öğrenebilirsiniz.

Microsoft .NET, uygulama oluşturmak için kullanılan bir yazılım geliştirme dilidir ve iki ana biçimde bulunur: .NET Core ve .NET framework. Her iki framework de çok benzer ancak önemli farklılıkları ve avantajları var. Bu makale size her birine genel bir bakış sunacak ve .NET core ile .Net Framework arasındaki temel farklılaştırıcıların bir listesini sağlayacaktır.

.NET framework nedir?

.NET framework, sunucu tarafı uygulamalarının geliştirilmesi için kullanılan orijinal .NET yazılımıdır. 2002’deki orijinal sürümünden bu yana, yazılım geliştirmedeki değişime ayak uydurmak için düzenli olarak güncellenmiştir. .NET framework olduğunu Windows tarafından çoğunlukla desteklenen içinde UWP, WPF ve ASP.NET MVC formları.

.NET core nedir?

.NET core Haziran 2016’da piyasaya sürüldü . Temel amacı, Mac ve Linux gibi farklı işletim sistemlerinde .NET framework’ü işlevsel hale getirmekti. Bu platformlar arası yetenek .NET core ile .NET çerçevesi arasındaki temel farktır, ancak aşağıda özetlenen bazı ince farklar vardır.

Microsoft’un Tavsiyesi

.NET Core ile .NET framework arasında seçim yaparken Microsoft’un tavsiyesi orijinal .NET framework’üne bağlı kalmaktır. Bunun nedenlerinden biri, birçok 3. taraf .NET kitaplığının ve teknolojisinin yalnızca .NET framework’ü için kullanılabilir olmasıdır. Bu kütüphanelere ve teknolojilere erişim , gerekli işlevselliğe bağlı olarak bazı uygulamaların geliştirilmesi için neredeyse gerekli olabilir . Ancak, .NET Core daha anlamlı olduğu başka senaryolar da vardır.

Açık kaynak kullanılabilirliği

Para sınırlayıcı bir faktörse, .NET core en iyi seçenek olabilir. .NET framework herkes tarafından kullanılabilir öğeleri var. Ancak, diğer öğeler bir ödeme duvarının arkasındadır ve kullanıcı bir lisans ücreti ödemek zorundadır. Öte yandan, .NET core tamamen açık kaynak kodludur ve dolayısıyla kullanımı tamamen ücretsizdir.

Uygulama Taşınabilirliği

Core üzerinde geliştirilen uygulamalar Mac ve Linux gibi farklı platformlarda taşınabilir. İşletim sistemlerinin çeşitliliği arttıkça, .NET core çapraz platform uygulamaları geliştirmek için daha iyi bir seçim olabilir.

Kullanım kolaylığı

.NET framework’e zaten aşina iseniz ve geliştirme ve uygulama için acele ediyorsanız, .NET framework’e sadık kalmak en iyisi olabilir. Bazı geliştiriciler, .NET core ile uygulama geliştirme sürecini önemli ölçüde yavaşlatabilecek bir “ dik öğrenme eğrisi ” olduğuna inandıklarını belirtti .

İş aramak?

.NET framework 2002’den beri olduğu için şu anda işverenler arasında daha popüler. Şirketler eski yapılarına sadık kalmaya eğilimlidirler. Ancak, .NET core yeni olduğu için indirimli olması gerektiği anlamına gelmez. .NET core giderek popülerlik kazanıyor, bu nedenle uzun oyunu oynuyorsanız .NET core öğrenmek daha iyi olabilir. Sonuçta, geçerli .NET framework 4.8 sürümü son olacak şekilde ayarlanmıştır.

Bulut tabanlı uygulamalar

.NET core vs .NET framework’ün temel avantajlarından biri, .NET core’un bulut tabanlı uygulamaların geliştirilmesini basitleştirmek için tasarlanmasıdır. ASP.NET core, kullanıcının uygulamaları doğrudan bulutta yayınlamasına izin veren bir özelliğe sahiptir. Bulut ortamında hazır .NET framework uygulamaları geliştirmek imkansız olmasa da, çok daha zor.

Mobil uygulamalar

.NET core, mobil uygulama geliştirme için en iyi seçenektir . .NET core Xaramin ile uyumludur, kullanıcının popüler kodlama dili C # kullanarak uygulamaları kodlamasına izin verir. Xaramin’de, kullanıcının iOS veya Android için uygulamaları özelleştirmesine izin veren araçlar da vardır.

Uygunluk

.NET framework daha güncel bir model olduğundan kesinlikle gelecekte daha popüler bir seçim olacaktır. .NET core kullanmanın bir diğer avantajı, .NET framework üzerinde geliştirilen uygulamaların .NET core ile uyumlu olmasıdır. .NET standart kitaplığını kullanarak, .NET framework üzerinde geliştirilen uygulamalar .NET core ile uyumlu olacak şekilde yeniden çalışılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir