İçeriğe geç

Web Servis Nedir ?

Web Servis nedir ?

Web Servisler, platformdan bağımsız olmak üzere birden çok uygulama, cihaz yada node’un birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlayan yapılardır.

Buradaki amacımız, platformdan bağımsız bir haberleşme olduğundan iletişim için kullanılacak protokol ve yöntemler ile iletişimin temelini oluşturacak notasyonlar kesinlikle her platform tarafından kullanılan ve bilinen yöntem ve notasyonlar olmalıdır.

CLIENT-SERVER MİMARİLERİNE GENEL BAKIŞ

Asp.NET Web Api’den ziyade web servislerin hatta client-server uygulamaların neden ve nerede kullanıldıklarını ve ilerleyen günümüz teknolojilerinde bulundukları son halleri ile beraber inceleyelim.

Asında servislerin geçmişine baktığımızda client-server ilişkisi kurulu olan tüm mimarileri örnek gösterebileceğimiz için ilk başlangıç noktamız kesinlikle socket programlama olacaktır. Asılnda çok da uzak değil, geriye dönüp baktığımızda 2000’li yıllara kadar client-server tabanlı uygulamalar direkt olarak TCP/IP protokolü üzerinden socket programlama teknikleri ile haberleşiyorlardı. Buna verebileceğimiz en yaygın örneklerden biri de, şehirler arası yolculuk yapmak için kullandığımız otobüs firmalarının, bilet işlemleri için kullanmış oldukları client-server tabanlı uygulamalardır.

Çünkü yapılmış olan biletlemede işlemin ortak bir havuzda yani bizim deyimimizle server’da toplanarak tüm client’lar arası senkronizasyonun sağlanmasıydı.

Fakat socket programlama süreçlerinin hem development tarafındaki maliyetinin yüksek oluşu hem de esnek bir yapıya sahip olmayıp bu nedenle ölçeklendirilemediği için bu eksik yanları kapatan alternatif bir yapıya ihtiyaç vardı.

Bu noktadan sonra ortaya SOAP (Simple Object Access Protocol), RPC (Remote Procedure Call) gibi mimarileri çıkmış olup, bunlar da günümüzde yerlerini yavaş yavaş bir sonraki blog yazımda belirteceğim REST mimarisine bırakmaktadırlar.

 

Kaynak: ASP.NET WEB API

 

Tarih:ASP.Net

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir